29 czerwca 2018 Udostępnij

Jaka trampolina dla dziecka?

​Zakup trampoliny to zdecydowanie dobra inwestycja. Nie tylko zapewnia ona dzieciom fantastyczną zabawę, ale również zachęca je do większej aktywności fizycznej. Obecnie jednak, wybór produktów tego typu jest na tyle duży, że podjęcie decyzji bywa wyjątkowo trudne. Pod uwagę musimy brać między innymi trwałość takiej konstrukcji, jej żywotność czy bezpieczeństwo jej użytkowania. Jaką trampolinę zatem kupić?

Trampoliny domowe i ogrodowe

Trampoliny domowe to idealny wybór dla osób, które nie dysponują większą przestrzenią w ogrodzie. Jak można się domyślić, tego typu sprzęt jest znacznie mniejszy od trampolin ogrodowych i zwykle ich średnica ma od 1 do 1,5 metra. Trampoliny do domu to dmuchane kojce albo modele sportowe z rączką. Oczywiście istnieją modele bez rączki, jednak nie są one dobrym rozwiązaniem dla dzieci. W ich przypadku, trampoliny z siatkami zabezpieczającymi to wręcz konieczność.

Średnica trampolin ogrodowych może natomiast mieć nawet 5 metrów. Są one idealnym rozwiązaniem, gdy posiadamy duży ogród. Ich wykonanie jest bardziej solidne i co ważne, bawić się na nich może większa liczba dzieci lub dorosłych.

Trampoliny dla trzylatków

To jaką trampolinę powinniśmy kupić dla naszego dziecka, zależy przede wszystkim od jego predyspozycji. Jeżeli nasz maluch nie utrzymuje jeszcze pewnie równowagi, lepszym pomysłem może okazać się trampolina nadmuchiwana, wykonana z grubego PCV. Doskonale zabezpieczają one dziecko przed jakimikolwiek urazami związanymi z upadkiem, mają ciekawe kształty zamków lub kojców i nie są drogie. Ich jedyną wadą jest to, że możemy ich używać tylko w domu.

W przypadku jednak, gdy nasze dziecko dobrze utrzymuje równowagę, możemy śmiało zdecydować się na zakup domowej trampoliny z siatką.

trampolina ogrodowa

Trampoliny dla dwójki dzieci

Kiedy z trampoliny ma korzystać co najmniej dwójka dzieci, powinna ona mieć średnicę minimalną 2-2,5 metra. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku wydają się być większe trampoliny ogrodowe z wyższymi siatkami zabezpieczającymi i drabinkami.

Siatka wewnętrzna czy zewnętrzna?

Siatka zewnętrzna montowana jest do krawędzi trampoliny, przez co istnieje ryzyko kontaktu kończyn ze sprężynami. Siatkę wewnętrzną natomiast, montuje się do maty do skakani poza obrębem sprężyn. Dla dzieci zaleca się zatem trampoliny z siatkami wewnętrznymi, które są dla nich bezpieczniejsze.

Trampoliny a zdrowie dzieci

Użytkowanie trampoliny zgodnie z zasadami przez zdrowe dziecko, nie wiąże się z żadnymi przeciwwskazaniami. Należy jednak zawsze zachowywać pewne środki ostrożności. Przede wszystkim, dzieci nie mogą mieć na sobie żadnych łańcuszków, pierścionków, kolczyków, czy ubrań, które mogłyby się zahaczyć o siatkę.