10 maja 2018 Udostępnij

Trampolina w ogrodzie

Trampolina jest zazwyczaj miejscem, w którym bawią się dzieci. Dorośli nie zwracają na nią uwagi, a co więcej przyjęło się, że to głównie najmłodsi spędzają tam czas. Dla ich rodziców jest to przestrzeń, w której dzieci są bezpieczne i nie trzeba ich pilnować. Można wtedy poczytać książkę, czy też skupić się na innych zajęciach, które mogły by być utrudnione przez biegające wszędzie pociechy. Trampolina wywodzi się jednak z treningu fitness i to najpopularniejsze jej przeznaczenie okazuje się błędnym.

Trampolina a zdrowie

Skakanie na trampolinie może bowiem okazać się bardzo pożyteczne. Stymuluje ono do pracy wszystkie mięśnie w ciele człowieka, nawet te, które nie są używane podczas zwykłych treningów sportowych. Jest to najlepszy trening ogólnorozwojowy, pozwalający na spalanie kalorii, które spożyło się podczas grilla, czy też na ognisku. Godzinny trening na trampolinie pozwala na spalenie 800 kalorii, a co więcej stymuluje procesy trawienne.

Regularne skakanie będzie miało ogromny wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie. Już po kilku takich treningach będziesz odczuwał poprawę kondycji. Rzadziej będziesz łapał zadyszki, a Twój organizm będzie bardziej wypoczęty. Poprawi się też praca układu krwionośnego i oddechowego. Kilka godzin skakania w tygodniu przyniesie dużo więcej pożytku niż codzienne długie spacery.

Zanim wskoczysz - rozgrzewka!

Przed tego rodzaju rozrywką trzeba jednak zapewnić organizmowi niezbędną rozgrzewkę. Kilkanaście powtórzeń przysiadów i pompek powinno pomóc w przygotowaniu ciała do wysiłku fizycznego. Dobra rozgrzewka pomoże w zminimalizowaniu ryzyka kontuzji. Nie wolno zapominać też o skrętoskłonach. Warto również pamiętać o tym, aby nie przesadzać z samą intensywnością treningu. Dobierać ją trzeba do własnych możliwości związanych z codziennymi zajęciami.

ćwiczenia na trampolinie

Ćwiczenia na trampolinie

W Internecie z pewnością znajdziesz wiele praktycznych ćwiczeń do wykonywania na trampolinie. Możesz na przykład odbijać się nogami od niej, następnie lądować na kolach, aby w ostateczności znaleźć się w pozycji wyjściowej. Możesz również skacząc wykonywać obroty ramionami, co uruchamia kolejne mięśnie w ciele. Popularne jest wykonywanie przysiadów na trampolinie, co pomaga w ogólnym rozruszaniu zastanych mięśni. Niektórzy praktykują również bieganie z podnoszenie wyżej nóg. Spróbuj też podskakiwać i dociągać kolana do klatki piersiowej. Po takiej serii ćwiczeń gwarantowane jest rozciągnięcie ciała i dużo energii.

Podczas ćwiczeń na trampolinie należy jednak pamiętać o tym, żeby utrzymywać wyprostowane plecy. Już po kilku próbach powinno się udać załapać prawidłowy rytm, dzięki któremu poprawi się również i sylwetka. Wtedy pozostanie już tylko problem tego, jak nie dopuścić do naszej nowej zabawki nikogo innego.