24 kwietnia 2018 Udostępnij

Skakanka - jaką wybrać?

Skakanka kiedyś była niesamowicie popularna – wszystkie dzieci bawiły się na niej pod blokiem czy na przerwach w szkole, spędzając czas w sposób aktywny. W tej chwili skakanki nadal są popularne, chociaż mniej służą dzieciom, a więcej osobom dorosłym, które posługują się nimi, żeby utrzymać formę i urozmaicić swoje ćwiczenia.

Skakanie na skakance to zabawa dla dzieci oraz dla dorosłych – jest to więc uniwersalny sprzęt sportowy. Istnieje mnóstwo zalet jego stosowania, ale żeby trening był prawdziwie komfortowy, należy zdecydować się na odpowiedni model skakanki. Wbrew pozorom nie istnieje tylko i wyłącznie jeden jej typ – w tej chwili wyróżniamy ich o wiele więcej! Co warto wiedzieć na ten temat?

Skakanka – informacje podstawowe

Skakanka jest przyrządem gimnastycznym, który jednocześnie może być zabawką dziecięcą. Składa się w swej klasycznej formie ze sznurka, z uchwytami na końcu, które trzyma się w rękach i kręci nimi, przeskakując przez sznurek. Nie jest to szczególnie trudne, ale wymaga pewnego opanowania, jeśli pragnie się wykonać wiele przeskoków w jednej serii. Choć wielu osobom dorosłym wydaje się, że trening na skakance im już nie przystoi, jest to niewłaściwe myślenie. Ćwiczenia z nią wykonuje się nie tylko na siłowniach czy w trakcie treningu fitness – ze skakanką trenują też wielcy sportowcy, na przykład bokserzy czy biegacze.

skakanka rączki z pianki

Skakanka – podstawowe rodzaje

Skakanki dzielą się na różne rodzaje, a podział biegnie ze względu na tworzywo z jakiego wykonano rączki oraz sznurek, jak i z uwagi na jej długość, czy też cenę. Biorąc pod uwagę właśnie długość, wyróżniamy skakanki przeznaczone dla różnych grup osób. W zależności od wzrostu, każdy powinien wybrać nieco inną, ponieważ niewłaściwe dobranie może spowodować późniejsze trudności w przeskakiwaniu. Skakanka nie może być za krótka ani za długa - idealną długość skakanki można dobrać, jeśli staniemy obiema stopami na środku skakanki i uniesiemy jej rączki do góry. Najlepiej, jeśli będą nam sięgamy aż do pach. Jeśli zaś chodzi o inne podziały, z uwagi na rodzaj rączek wyróżniamy:

  • wersje z pianki
  • rączki z PCV (opcja najtańsza)
  • rączki drewniane (najlepsza opcja)
  • rączki z metalu (popularne wśród profesjonalistów).

Jeśli zaś chodzi o rodzaj materiału, z jakiego wykonano linkę, w sklepach możemy znaleźć wersje skakanek:

  • sznurkowe (najlepszy wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami na skakance)
  • z tworzywa (najbardziej uniwersalna, ponieważ nadaje się tak dla osób zaawansowanych, jak i dla początkujących)
  • z rzemienia
  • metalową (polecaną zwłaszcza sportowcom).

Jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę, ale nie chce za niedługi czas inwestować w nową skakankę, najlepiej niech wybierze tę z linką z tworzywa. To rozsądny wybór!