25 czerwca 2018 Udostępnij

Jaka hulajnoga dla dorosłych?

Dostępne na rynku hulajnogi to sprzęt nie tylko dla dzieci. Cenią je także dorośli i coraz częściej wykorzystują jako środek transportu. Hulajnogi dla dorosłych posiadają parametry dostosowane do tej grupy użytkowników. Jazda na hulajnodze uwolni nas od konieczności stania w korkach, a jednocześnie zadbamy o naszą kondycję, co przełożyć się może na zgubienie zbędnych kilogramów.

Żeby jednak to wszystko było możliwe, konieczny jest zakup odpowiedniego modelu sprzętu. Wybór na rynku jest bardzo szeroki, dlatego też warto podejść do tematu z odpowiednim przygotowaniem.

Hulajnoga – rodzaje

Niektórzy producenci, chcąc ułatwić klientom wybór, dzielą swoje urządzenia na kategorie wskazując tym samym potencjalnego użytkownika.

Oprócz sprzętów dla dzieci w sklepach znaleźć można:

  • hulajnogi rekreacyjne – podstawowe modele, oferowane początkującym, mniej wymagającym użytkownikom.  Ich konstrukcja nie pozwala na rozwinięcie dużych prędkości, służą do poruszania się na krótkich dystansach, po nawierzchniach takich jak: ścieżki rowerowe, drogi asfaltowe.
  • hulajnogi transportowe (turystyczne) - ze względu na swoją budowę dostosowane są do pokonywania większych dystansów. Duże koła i wytrzymała rama pozwalają jeździć długo i często. Bardzo dobrze sprawdzą się podczas codziennych podróży do pracy i szkoły.
  • hulajnogi wyczynowe – to sprzęt skierowany do zaawansowanych użytkowników. Pozwalają na wykonywanie rozmaitych trików, ewolucji. Służą do bardzo szybkiej i agresywnej jazdy, dlatego też wyróżniają się doskonałą wytrzymałością.

Hulajnoga dla dorosłych – na jakie elementy konstrukcji zwrócić uwagę?

  • Koła – to element najważniejszy. W przypadku sprzętu dla dorosłych, muszą one być duże i grube, by udźwignęły ciężar użytkownika i umożliwiły rozwijanie odpowiednich prędkości. Warto zdecydować się na modele z kołami o średnicy ponad 120 mm i twardości ponad 82A. Na rynku dostępne są również hulajnogi o kołach 16 lub nawet 20 calowych. Dzięki nim poruszanie się po mieście jest bardzo komfortowe.
  • Podest – musi być odpowiednich rozmiarów, najlepiej wyłożony materiałem antypoślizgowym.
  • Hamulec – występuje w postaci nożnej oraz ręcznej. Wybór konkretnego rozwiązania jest zależny od preferencji użytkownika.
  • Kierownica – powinna umożliwiać dostosowanie wysokości do wzrostu użytkownika.
  • Waga – hulajnogę co jakiś czas będziemy musieli przenieść, dlatego jej waga nie powinna być duża.

Hulajnoga z napędem

Jeśli zamierzamy pokonywać spore dystanse, dobrym wyborem może okazać się hulajnoga z silnikiem elektrycznym pozwalająca na rozwinięcie prędkości do 15-20 km/h. Jeśli decydujemy się na ten typ, zwróćmy szczególną uwagę na: moc silnika i maksymalny zasięg na jednym ładowaniu.

Ile kosztuje hulajnoga dla dorosłych?

Chcąc zaopatrzyć się w hulajnogę dobrej jakości, musimy przygotować się na wydatek od 500-600 złotych lub więcej. Sprzęty najwyższej kosztują około tysiąc złotych i więcej,  a hulajnogi elektryczne nawet 3 razy więcej.