28 maja 2018 Udostępnij

Jaka piłka na pilates będzie najlepsza?

Piłka gimnastyczna jest dziś jednym z najpopularniejszych narzędzi treningowych. Wykorzystuje się ją zarówno do ćwiczeń fizycznych, jak i tych rehabilitacyjnych czy wzmacniających. Przed wyborem piłki warto jednak zastanowić się, na jakie cechy zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą dla nas.

Piłka gimnastyczna, czyli inaczej Swiss Ball to nadmuchiwane, elastyczne i funkcjonalne piłki do ćwiczeń. Niegdyś służyły do ćwiczeń rehabilitacyjnych, ale dziś używa się ich w klubach fitness czy na siłowniach. Piłka sprawdzi się więc nie tylko u sportowców, ale i na rehabilitacjach czy u kobiet w ciąży.  Najważniejsze zalety korzystania z piłek gimnastycznych to na pewno możliwość wykonywania ćwiczeń rozciągających mięśnie pleców, brzucha i dna miednicy, trenowania równowagi i prawidłowego oddychania czy aktywnego wypoczynku

Rodzaje piłek gimnastycznych

Z racji swojej uniwersalności, piłki występują w wielu rozmiarach i wariantach, które różnią się materiałem wykonania, kształtem i powierzchnią. Najpopularniejsze to:

  • Klasyczne piłki gimnastyczne – dostępne w wielu wariantach. Warto sięgnąć po model z grubszej gumy – im grubsza, tym piłka będzie wytrzymalsza.
  • Piłki w wersji mini – wykorzystywana do ćwiczeń rehabilitacyjnych i ogólnorozwojowych. Można podkładać ją pod ręce lub nogi podczas ćwiczeń na macie.
  • Piłki gimnastyczne z pianki ABS – wykonane z elastycznej pianki. Bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są bezpieczniejsze od modeli klasycznych.
  • Piłki gimnastyczne z wypustkami lub uchwytami – wypustki masują, a uchwyty pozwalają na przenoszenie piłki i podskakiwanie na niej.
  • Piłki gimnastyczne „fasolki” – ma podłużny kształt i jest przeznaczona do ćwiczeń rehabilitacyjnych.

piłki pilates

Piłka klasyczna czy ABS? Wady i zalety

Zwykła piłka to dobry wybór, gdy chcemy ćwiczyć na równym i gładkim podłożu, by w razie upadku nie doznać dużych obrażeń. Piłki gimnastyczne ABS to rozwiązanie bardziej komfortowe i bezpiecznym, więc będą idealne na rehabilitacje albo dla kobiet w ciąży.

Rozmiary piłek – jak dobrać odpowiedni?

Piłki gimnastyczne są dostępne w wielu rozmiarach. Jak wybrać idealny wariant i dlaczego tak ważne jest dopasowanie piłki do własnych potrzeb?

  • Piłka o średnicy około 45 centymetrów – wzrost od 140 do 150 centymetrów.
  • Piłka o średnicy 55 centymetrów – wzrost od 151 do 165 centymetrów.
  • Piłka o średnicy 65 centymetrów – wzrost od 166 do 175 centymetrów wzrostu.
  • Piłka o średnicy 85 centymetrów – wzrost od 176 do 195 centymetrów.
  • Piłka o średnicy 95 centymetrów – wzrost powyżej 195 centymetrów wzrostu.

Wybór odpowiedniej wielkości piłki ma duży wpływ na efektywność ćwiczeń oraz na osiągane rezultaty.