11 lipca 2018 Udostępnij

Jaka piłka do siatkówki halowej i plażowej?

​Nie da się zaprzeczyć, że siatkówka to jeden z najbardziej popularnych sportów drużynowych w naszym kraju. Polacy chętnie oglądają ją w TV i okazuje się, że coraz więcej osób zaczyna również grać w tą grę, próbuje swoich sił w amatorskich drużynach. Pojawia się więc pytanie jak wybrać dobrą piłkę do gry.

Zanim zdecydujemy się na zakup trzeba zainteresować się tym, co znajduje się w sprzedaży. Oferowane piłki są bowiem dość istotnie zróżnicowane. W sprzedaży znajdują się piłki przeznaczone do gry na hali oraz propozycje, które przeznaczone są do gry plażowej.

Budowa piłki

Piłka składa się z pęcherza i osłony. Pęcherz inaczej nazywany jest dętką i wykonany jest z lateksu albo butylu. Dętka lateksowa pozwoli redukować wagę piłki, więc jest dobrym wyborem w przypadku siatkówki dziecięcej. Butylowa będzie się sprawdzać na twardej nawierzchni więc będzie polecana do siatkówki halowej. Osłona wykonana jest z naturalnej albo syntetycznej skóry. Skóra naturalna bardziej chłonie wodę, dlatego nie sprawdzi się w przypadku boisk odkrytych. Obecnie głównie oferowane są piłki które mają syntetyczne wykonanie. Osłona klasycznie posiada 18 paneli, niekiedy nowoczesne osłony mają mniej, ale minimum 8 paneli. Pęcherz i osłona są od siebie oddzielone bawełną albo nylonem.

W sprzedaży są piłki w różnych rozmiarach, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że do profesjonalnego trenowania wykorzystywane są piłki w rozmiarze 5. To rozmiar stosowany na turniejach i w trakcie rozgrywek.

Mniejsze piłki przeznaczone są dla dzieci, które dopiero będą uczyć się gry. Można je wybierać do gry amatorskiej, jedna tym najlepszym rozwiązaniem będzie jak wiadomo stosowanie klasycznego rozmiaru, by uczyć się gry na poważnie.

siatkówka halowa

Piłka do siatkówki – z certyfikatem?

Do amatorskiej gry można wykorzystywać oczywiście piłkę o rozmiarach niestandardowych. Jeśli jednak gra ma być na poważnie to będzie trzeba pomyśleć o piłce, która będzie spełniać normy i standardy profesjonalnych rozgrywek. Taka piłka będzie w stanie zapewnić odpowiednie warunki gry, posiada certyfikat, który będzie wydawany przez FIVB. Piłka z certyfikatem będzie spełniać wszystkie wymogi techniczne jakie międzynarodowa federacja stawia piłkom. Zanim będzie taki certyfikat przyznany będzie się sprawdzać materiał wykonania, kolory, wagę, obwód, siłę uderzenia, wysokość odbicia, ciśnienie, liczbę paneli.

Czy kupować model od znanego producenta?

Piłki tak samo jak inne artykuły sportowe są dostępne w ekonomicznych wersjach i tych droższych. Trudno jednak oczekiwać, że tania piłka nie będzie ustępowała tej najdroższej, ale czy kupować markowy model? Piłki marek znanych są certyfikowane i mają odpowiednie parametry do gry. Wiodące marki to Molten oraz Mikasa. Markowe piłki są również wykonane staranniej i mają lepsze materiały, nie będą ulegać szybkiemu zniszczeniu.