4 maja 2018 Udostępnij

Piłka tenisowa – jaką wybrać?

Tenis to sport, który posiada wielu zagorzałych fanów na całym świecie – w tym również i w Polsce. Wiele osób chętnie uprawia ten sport, albo też pragnie się nauczyć grać.

Niektórzy grają w niego często, inni tylko od czasu do czasu – zawsze jednak jest to aktywność fizyczna, a zatem coś dobrego dla naszego zdrowia. Nie da się jednak odczuwać komfortu z grania, jeśli nie posiadamy stosownego sprzętu. Mnóstwo osób poszukuje w Internecie porad dotyczących zakupu odpowiednich rakietek do gry, gdy tymczasem równie istotne jest posiadanie solidnej piłki. Jej zakup nie jest wcale taki prosty jak się wydaje, ponieważ w sklepach można napotkać na naprawdę różne ich rodzaje. Co wybrać?

Piłki do tenisa ziemnego – rodzaje

W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych modeli piłek do tenisa. Niektóre są dodawane bezpośrednio do zestawu, razem z rakietami. Nie oznacza to jednak zaraz, że taka piłka naprawdę jest właściwa i będzie nam zapewniać stosowną przyjemność z gry – czasami bowiem do kompletów dodawane są te najtańsze, najmniej wytrzymałe i o nieodpowiedniej twardości. Ważne jest więc, żeby rozróżniać podstawowe cechy różnych piłeczek do tenisa ziemnego – i nabyć dla siebie taką, której najbardziej potrzebujemy. Jakie rodzaje piłek wyróżniamy?

  • Piłki tenisowe bezciśnieniowe
  • Piłki tenisowe ciśnieniowe

Pierwsza wersja piłek jest twarda i pokryta dość grubą warstwą kauczuku, żeby nie odkształcać się przy uderzeniach. Takie piłki wolniej się więc zużywają, choć z pewnością opanowanie ich nie jest łatwe. To piłki trudne dla graczy, zatem stosuje się je raczej przy treningach, a nie w trakcie rzeczywistej rozgrywki. Jeśli zaś chodzi o piłki ciśnieniowe, są one miększe i lżejsze. Łatwiej więc nimi rozgrywać mecz, jednak konsekwencja jest taka, że szybciej się zużywają. To piłki do gry bardziej precyzyjnej, więc przeznaczone raczej dla zawodowców. Piłki tenisowe ciśnieniowe i bezciśnieniowe to podstawowe 2 grupy piłek tenisowych, jednak wyróżniamy ich znacznie więcej! Rekreacyjne, mistrzowskie, wzmacniane – to tylko niektóre z innych modeli.

piłka do tenisa

Piłki tenisowe – wybór najlepszych

Żeby zakupić najodpowiedniejszą piłkę do gry w tenisa ziemnego, należy z pewnością wziąć pod uwagę wyżej wymienione cechy. Dla kogo będzie przeznaczona, jakie są umiejętności tej osoby itp. Producenci wyróżniają jednak również piłki przeznaczone dla różnych kategorii wiekowych i one także mogą nam sporo powiedzieć o najodpowiedniejszym modelu dla konkretnej osoby. Te przeznaczone dla dorosłych zazwyczaj są białe lub żółte. Piłki tenisowe dla dzieci mogą mieć zaś inne kolory – czerwone, pomarańczowe i zielone. Przy tym wersje czerwone są skierowane do najmłodszych, a zielone dla dzieci około 10-letnich.