13 czerwca 2018 Udostępnij

Jaką piłkę ręczną wybrać?

​Piłka ręczna zaczyna cieszyć się rosnącą popularnością, dlatego też osoby nią zainteresowane szukają odpowiedniego modelu piłki do gry. To, która z nich będzie dla nas najlepsza zależy jednak przede wszystkim od tego w jakim miejscu będziemy grać.

Budowa piłki ręcznej

Piłka do ręcznej jest zbudowana z:

  • osłony – może być wykonana z materiałów syntetycznych albo skóry naturalnej, jednak osłony w piłkach do gry na plaży są tworzone z gumy. Składa się ona z 32 paneli, które zszyte są syntetycznymi nićmi
  • dętki – zazwyczaj wykonana jest z lateksu i cechuje się dużą elastycznością

Rodzaje piłek do ręcznej

Piłka ręczna halowa (street handball)

W tym przypadku, gra odbywa się na boisku lub na hali, przez co piłka musi być pokryta skórą albo tworzywem sztucznym, gdyż będzie odbijana o twardą powierzchnię. Nie może być też śliska.

Powinna ona posiadać odpowiednią wagę, obwód, ciśnienie oraz kulistość. Bardzo ważne są też rozmiary piłki do ręcznej. Do wyboru mamy:

  • rozmiar 0 – piłka dla najmłodszych graczy, poniżej 8. roku życia. Nie mają jasno określonych parametrów;
  • rozmiar 1 – tak jak reszta rozmiarów, podlega standaryzowaniu przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF). Ma obwód od 50 do 52 cm, waży od 290 do 330 g. Przeznaczone dla dziewcząt od 8 do 14 lat i chłopców od 8 do 12 lat;
  • rozmiar 2 – ma mieć obwód od 54 do 56 cm i wagę od 325 do 375 g. Przeznaczona dla chłopców od 12 do 16 lat i dla dziewcząt od 14 lat;
  • rozmiar 3 – ma mieć obwód od 58 do 60 cmi wagę od 425 do 475 g. Przeznaczona dla drużyn męskich od 16 lat.
Piłka ręczna plażowa

W przypadku tej dyscypliny, wykorzystywane są gumowe piłki do ręcznej. One również muszą mieć stosowne wymiary i wagę, choć w tym przypadku wybór jest nieco skromniejszy niż przy piłkach halowych.

Mężczyźni mogą wybierać spośród piłek od 54 do 56 cm i wadze od 350 do 370 g. Piłki kobiece mają 50-52 cm i wagę 280-300 g. Natomiast te przeznaczone dla dzieci to piłki gumowe o mniejszych rozmiarach.

handball

Koszt zakupu piłki ręcznej

Amatorzy, mogą kupić piłkę za 30-50 złotych. Jeśli jednak potrzebujemy takiej z atestem IHF, musimy liczyć się z wydatkiem od 100 do 200 złotych.

Piłka ręczna – informacje ogólne

Drużyny w piłce ręcznej liczą 14 osób, z których połowa jest na boisku, a druga połowa na ławce rezerwowych. Poszczególni zawodnicy mogą grać na pozycjach bramkarzy, obrotowych, rozgrywających oraz skrzydłowych. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie więcej bramek. Aby gol został zaliczony, piłka musi całym swoim obwodem przekroczyć linię bramkową oraz znaleźć się we wnętrzu bramki. W czasie gry, piłkę można rzucać, łapać, kozłować oraz zatrzymać. Należy też pamiętać, że jeśli dany zawodnik nie kozłuje piłki, może ją przetrzymywać jedynie przez 3 sekundy. Cały mecz składa się z dwóch 30-minutowych połówek, rozdzielonych przerwą