16 maja 2018 Udostępnij

Piłka do ćwiczeń

​W tej chwili niestety większość osób posiada pracę siedzącą – z jednej strony zapewnia ona olbrzymią wygodę, jednak z drugiej strony może powodować późniejsze, nawet poważne problemy ze zdrowiem. Oczywiście długie siedzenie przed biurkiem – przed ekranem komputera, czy też nad przeróżnymi dokumentami – może prowadzić przede wszystkim do szkodliwych zmian w obrębie kręgosłupa. Przyczyną jest niewłaściwy sposób siedzenia, ale nawet jeśli zachowamy wszelkie standardy i zapewnimy sobie wygodne, ergonomiczne krzesło, nie zastąpi to ruchu. Ćwiczenia są ważne, żeby zachować zdrowie – i nie wystarczy porozciągać się pół godziny pod koniec dnia. Specjaliści twierdzą, że na ratunek może przyjść jednak… piłka do ćwiczeń! Jak to możliwe?

Zadbaj o właściwą postawę

Warto zacząć od tego, że pozycja, którą często przyjmujemy siedząc przed komputerem nie jest pozycją naturalną. Raczej mamy w zwyczaju pochylać ciało do przodu, w kierunku ekranu, a głowę schylać, żeby patrzeć na klawiaturę. Nie tylko sprawia to, że po kilku godzinach odczuwamy ból, ale również powoduje, że stale będzie się od powiększał. W konsekwencji może dojść nawet do powstania zwyrodnienia kręgosłupa, jego niewłaściwego wygięcia, powstania wad postawy itp. Rezultaty mogą być oczywiście uleczalne, ale po wielu latach trzeba będzie często uczęszczać na masaże, rehabilitacje czy nawet poddać się operacji. Warto więc raczej zawczasu zadbać o swoją postawę w trakcie siedzenia, czyniąc ją tak komfortową dla kręgosłupa, jak to tylko możliwe.

piłka gimnastyczna

Piłka gimnastyczna do biura

Nie wszyscy będą przekonani do tego pomysłu, jednak piłka gimnastyczna – znana z salonów fitness – może pomóc nam w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. A raczej może pomóc nie tylko się ich pozbyć, lecz nawet zapobiec ich wystąpieniu. Gdy siedzimy na takiej piłce, musimy pracować kręgosłupem, żeby utrzymać odpowiednią postawę – i nie spaść. Kręgosłup jest stale aktywny, ale w tym dobrym znaczeniu, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy przynajmniej na jakiś czas usiąść za biurkiem właśnie na takiej sporej piłce. Jeśli pracujemy w domu, siadajmy na niej jak najczęściej. Na pewno nie da się spędzić na niej wszystkich godzin pracy – nie stanowi bowiem żadnego podparcia dla ramion. Nawet godzinna zmiana potrafi jednak czasem sprawić różnicę. A przede wszystkim zaopatrzmy się w dostosowane do kształtu kręgosłupa krzesło, które pozwoli komfortowo spędzić pozostały czas. Trzeba także pamiętać o robieniu sobie przerw, w czasie których nie zasiadamy z kawą przed ekranem w poszukiwaniu najnowszych plotek, tylko rzeczywiście kilka razy przejdziemy się po biurze, postoimy trochę przy oknie itp. To zdecydowanie pomaga - kręgosłup będzie nam wdzięczny!