8 maja 2018 Udostępnij

Jakie ćwiczenia z piłką gimnastyczną będą najlepsze?

Piłka gimnastyczna ma uniwersalne zastosowanie. Ludzie wykorzystują ją w klubach fitness, do ćwiczeń rehabilitacyjnych czy relaksujących. Trening przy jej użyciu poprawia sylwetkę, wzmacnia mięśnie oraz równowagę. Jakie ćwiczenia są najbardziej efektywne? Na jakie konkretnie partie ciała działają?

Swiss Ball, czyli piłka gimnastyczna

Piłki gimnastyczne są zazwyczaj stosunkowo duże, nadmuchiwane oraz relatywnie elastyczne. Początkowo były wykorzystywane do fizjoterapii i rehabilitacji. Potem trafiły również do klubów fitness i siłowni. Bardzo dobrze sprawdzają się w aspekcie ćwiczeń rozciągających i zadań na równowagę, ale nie tylko.

Nie można nie wspomnieć, że piłki gimnastyczne są używane na przykład w trakcie treningów kobiet... będących w ciąży. Ćwiczenia z wykorzystaniem tych elementów pozwalają bowiem rozluźnić i rozciągnąć mięśnie dna miednicy. Co ciekawe, piłki gimnastyczne można znaleźć także na oddziałach położniczych, ponieważ treningi z nimi mogą złagodzić nawet dolegliwości okołoporodowe.

Praca z tymi elementami jest nierzadko wykonywana w rehabilitacji i fizjoterapii. Piłki gimnastyczne pomagają bowiem rozciągać mięśnie. Poza tym wzmacniają je po różnego rodzaju wypadkach czy uszkodzeniach.

Warto zwrócić uwagę, że piłki gimnastyczne przydają się także w czasie pracy nad sylwetką, ponieważ wzmacniają mięśnie między innymi brzucha, pleców czy nóg.

jakie ćwiczenia z piłką

Ćwiczenia na różne partie ciała

Ćwiczenia przy użyciu piłek gimnastycznych mogą stanowić fundament konkretnego treningu albo być jego uzupełnieniem. Jakie są przykładowe zadania realizowane przy użyciu tych elementów?

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną na brzuch

Bardzo popularne oraz skuteczne są treningi na wzmocnienie tej partii ciała. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać na piłce na przykład brzuszki. Jak należy zrealizować to zadanie? Na początek trzeba położyć się na plecach - na piłce gimnastycznej. Warto zaznaczyć, że stopy muszą być oparte o podłogę (należy zachować lekki rozkrok). Natomiast uda powinny znajdować się poza obrębem piłki. Jeśli pozycja będzie stabilna, to można zacząć wykonywać brzuszki. Pamiętajcie, aby ręce były założone pod głowę. Natomiast uniesienia nie powinny być zbyt wysokie. Trzeba dbać o to, żeby kręgosłup cały czas opierał się o piłkę.

Ćwiczenia z piłką gimnastyczną na łydki, uda i pośladki

Aby wzmocnić i wysmuklić te partie ciała warto wykonywać mostki na piłce. Jak zrealizować to zadanie? Na początek trzeba położyć na piłce jedynie górną część kręgosłupa wraz z głową. Jeśli chodzi o część krzyżową oraz nogi, to powinny one znajdować się poza piłką. Stopy powinny być oparte na podłodze (tutaj też trzeba zadbać o lekki rozkrok). Kolana muszą być natomiast ugięte. Ćwiczenie polega na tym, aby opuścić część krzyżową kręgosłupa w dół w kierunku podłogi, a następnie unosić go w górę - do pozycji zwanej mostkiem. Należy zwrócić uwagę na to, aby górna część kręgosłupa i głowa cały czas znajdowały się na piłce.

Inną możliwością są przysiady z dłońmi opartymi na piłce. Stańcie w rozkroku naprzeciwko tego elementu. Dłonie powinny opierać się na piłce. Realizując to ćwiczenia trzeba wykonywać przysiady i pamiętać o tym, aby nie odrywać rąk od piłki.