26 kwietnia 2018 Udostępnij

Jaki wybrać powerball? Który będzie najlepszy?

W terapiach rehabilitacyjnych, jak również w treningu fitness często wykorzystuje się przyrząd powerball. Jest to mała kulka, która pozwoli na wzmocnienie dłoni i ramion. Jakie efekty możemy osiągnąć i na co zwracać uwagę podczas zakupu? 

Przyrząd ten powstał na potrzeby astronautów. Dzięki niemu możliwe było ćwiczenie mięśni rąk w stanie nieważkości. Wszystko za sprawą siły odśrodkowej, którą generuje kulka. Kulka ta składa się z żyroskopu, który wprawia ją w ruch, pierścienia (specjalna szyna, po której obraca się rotor), gumowej obręczy, dzięki której kulka nie wypada z rąk i licznika.

Jak działa Powerball?

Wewnątrz kulki znajduje się rotor, który wiruje wokół własnej osi. Cały ruch wywołują nasze mięśnie.

Powerball – efekty

Zwiększenie siły mięśni nie stanowi jedynego efektu stosowania Powerball. Można wymienić jeszcze: poprawę krążenia, wzmocnienie więzadeł, czy niewielkie rozmiary (można ją zabrać ze sobą w każde miejsce). Powerball można wykorzystać w każdej sytuacji, czy to na spacerze, czy oglądając telewizor. Korzysta z niego wielu sportowców.

Powerball – jak ćwiczyć?

Korzystanie z kulki jest niezwykle łatwe. Początkowo wystarczy wprowadzenie wspomnianego rotora w ruch. Można to zrobić za pomocą dołączonego sznurka lub bez niego. Drugi sposób wymaga od nas pocierania rotora palcem i wprowadzenia go w ten sposób w ruch. Gdy kulka nabierze już prędkości należy dalej ją rozpędzać za pomocą siły własnych mięśni. Im więcej obrotów rotora, tym większe siły oddziałują na naszą dłoń.

Istnieje kilka technik treningu przy pomocy Powerball. Można wymienić między innymi: trening przedramion, który polega na poruszaniu rotorem, bez używania nadgarstka. Dzięki temu pracują mięśnie przedramion, trening palców, który polega na trzymaniu kulki tylko opuszkami palców, trening tricepsów, który polega na wyprostowaniu przedramienia i poruszaniu urządzeniem do tyłu i do przodu.

powerball jak ćwiczyć

Jaki Powerball wybrać?

Jeżeli znamy już zasady działania Powerball i wiemy jakie efekty można dzięki niemu osiągnąć, czas na poznanie kryteriów, które mogą zadecydować o wyborze właściwej kulki w sklepie.

Na rynku dostępne są różne modele tego przyrządu do ćwiczeń, które różnią się głównie dodatkami, jak również materiałem, z którego zostały wykonane.

Warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze każdy Powerball powinien być opatrzony informacją odnośnie maksymalnej prędkości. Zwykle jest to do 20 tys. obrotów na minutę. Takie parametry są wystarczające do wyżej wspomnianych treningów. Materiał, z którego wykonuje się zwykle Powerball to najczęściej tworzywa sztuczne, jednak możemy spotkać także modele metalowe (są kierowane do profesjonalistów, bowiem rozpędzają się jeszcze bardziej). Najpopularniejszym dodatkiem jest licznik, niemniej występuje on w droższych modelach. Ułatwia on dostosowanie treningu do własnych potrzeb. Kolejnym dodatkiem są diody LED, które umożliwiają efekty świetlne. Ponadto w drogich modelach spotkamy również mechanizm autostartu.