14 maja 2018 Udostępnij

Jak dbać o basen ogrodowy?

Kiedy nadchodzi lato, a często nawet wiosną w naszych ogrodach pojawiają się baseny. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, dlatego trudno się dziwić, że tak wielu ludzi inwestuje w solidne konstrukcje, które mogą stać w ogrodzie nie tylko od czasu do czasu, ale nawet przez większość wakacji.

Basen ogrodowy jest jednak produktem, który wymaga stosownej dbałości – inaczej szybko straci swoją solidność i raczej zacznie sprawiać kłopoty, niż cieszyć oko. Kolejna kwestia to sposób jego montażu, od którego również wiele zależy. Jak wybrać miejsce pod basen i w jaki sposób je przyszykować, żeby zapewniło bezpieczeństwo w trakcie zabawy? Jak dbać o basen ogrodowy? Wszystkie najważniejsze zasady zainteresowani odnajdą w tym pomocnym artykule!

Basen ogrodowy a podłoże

Basen ogrodowy to produkt, który ma oczywiście służyć do rozrywki, ale mimo wszystko musi również zapewnić bezpieczeństwo – a o nie należy zadbać głównie samodzielnie. Przede wszystkim należy go ustawić na specjalnie przygotowanym podłożu, żeby żadna ostra rzecz go nie przedziurawiła. Podłoże musi zresztą być stosownie utwardzone, inaczej basen może nie być zbytnio stabilny, a woda zacznie się z niego wylewać. W basenach stelażowych może to doprowadzić nawet do osłabienia konstrukcji, ponieważ woda będzie bardziej napierała na jedną ścianę. Jeśli basen ma stać w jednym miejscu przez dłuższy czas, należy zabezpieczyć podłoże pod nim na przykład specjalną matą. Po co? Żeby oddzielić basen od robaków czy od gryzoni, które mogłyby go uszkodzić.

jak dbać o basen ogrodowy

Basen ogrodowy a otoczenie

Przy wybieraniu odpowiedniej lokalizacji dla basenu ogrodowego nie jest ważne samo podłoże – ale także i otoczenie, w jakim chcemy go ustawić. Być może wielu osobom wyda się to sporą przesadą, jednak rzeczywiście basen ogrodowy mógłby stanowić spore zagrożenie, gdyby się znalazł w niewłaściwym miejscu. Najważniejsze jest jego ulokowanie z daleka od instalacji elektrycznych – i to nawet tych, które pozornie wydają się bezpieczne. Kolejna kwestia to ustawienie go w miejscu, które nie będzie powodowało szybkiego zabrudzenia wody – na przykład nie przy piaskownicy czy pod drzewem. Nie wybierajmy również miejsca zbytnio zacienionego, ponieważ woda będzie w nim szybciej stygnąć. Najlepiej, jeśli przez większość czasu basen stoi na słońcu, co uprzyjemnia spędzanie w nim czasu.

Basen ogrodowy a czyszczenie

Pielęgnacja basenu ogrodowego polega w dużej mierze na jego odpowiednio częstym czyszczeniu. Można wykorzystać w tym celu środki chemiczne oraz pompy filtrujące. Oczywiście, nie jest tak, że zakup pompy sprawi, że już nie będziemy musieli nic do niej nabywać – co jakiś czas trzeba będzie wymieniać filtr. Jeśli zaś chodzi o środki chemiczne, mimo wszystko pozostawią one w basenie pewne nieczystości, które trzeba później usunąć ręcznie.