24 maja 2018 Udostępnij

Co warto wiedzieć kupując hulajnogę?

​Hulajnogi to bardzo popularne obecnie sprzęty sportowe, które umilają czas nie tylko dzieciom, lecz również osobom dorosłym. Nie jest trudno nauczyć się na nich jeździć, a przy tym sprawia to wielką frajdę, dlatego też jeśli tylko ktoś się zastanawia nad zakupem, z pewnością powinien przestać mieć wątpliwości i po prostu nabyć wybrany model. Tylko jaki?

Nie wszyscy znają się na hulajnogach i wiedzą, że dzielą się one na różne rodzaje, posiadając przeróżne funkcje o konkretnym przeznaczeniu. Właśnie dla tych osób powstał ten artykuł – dzięki niemu można dowiedzieć się, jakie modele można nabyć w sklepach, do czego one służą i jak wybrać najlepszy, który będzie pasował do osobistych preferencji!

Do zabawy czy dla sportu?

Istnieją hulajnogi, z których będą zadowolone osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tym rodzajem jazdy, jak i takie, które przydadzą się nawet zawodowcom. Podstawowe pytanie przy wybieraniu dla siebie odpowiedniego modelu jest zatem takie, czy potrzebujemy sprzętu typowo sportowego, czy może rekreacyjnego? Jeśli chodzi o ten drugi typ, na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych hulajnóg – w przeróżnych cenach. Oczywiście, nie wszystkie są dobrej jakości, dlatego trzeba zwracać uwagę na wiele różnych szczegółów, żeby czasem nie nabyć po prostu bubla. Z drugiej jednak strony nie powinno się wydawać kroci, jeśli ktoś nawet nie wie czy polubi jazdę – koszty powinny być uśrednione. Jeśli jednak ktoś potrzebuje sprzętu typowo sportowego, będzie musiał bliżej się przyjrzeć poszczególnym częściom hulajnogi. Istnieją jeszcze jej odmiany transportowe.

jak wybrać hulajnogę

Jak wybrać hulajnogę?

Sposób doboru sprzętu w dużej mirze jest uzależniony, do tego jaki to sprzęt i jakie jest jego zasadnicze przeznaczenie. Poniżej omawiamy popularne typy.

Hulajnoga rekreacyjna

Jeśli chcemy nabyć sprzęt rekreacyjny, zwracajmy uwagę na to, czy posiada regulowaną wysokość kierownicy, jak solidne są kółka, czy istnieje możliwość wymiany łożyska, a także czy jest to model składany, czy nie (i ewentualnie w jaki sposób się ją składa)? Te wszystkie informacje – wraz z tą jak duże obciążenie zniesie – wystarczy, żeby wybrać coś odpowiedniego.

Hulajnoga wyczynowa

Jeśli jednak chcemy nabyć hulajnogę wyczynową, trzeba sprawdzić jaki ma ciężar (lepiej żeby była cięższa), czy kółka są odpowiedniej wielkości (98 - 110 mm), czy kierownica jest zrobiona z jednego elementu, czy z jednego elementu jest widelec, jak też czy zastosowano w niej dobry system kompresji? Najlepsze to HIC, SCS i ICS.

Hulajnoga transportowa

Jeśli zaś ktoś marzy o hulajnodze transportowej, musi wiedzieć, że powinna ona posiadać większe koła (ponad 120 mm), regulowaną wysokość oraz sporą wagę maksymalną obciążenia. Niektóre tego rodzaju sprzęty powstały specjalnie dla osób dorosłych – jeśli zatem chcemy taką nabyć dla dziecka, należy dokładnie się o to wypytać. Warto też dokładnie zapoznać się z zasadami pielęgnacji, dzięki czemu nasze sprzęty będą długi czas tak samo sprawne.