22 maja 2018 Udostępnij

Jakie są rodzaje hulajnóg?

Z hulajnogami jest trochę podobnie jak z rowerami: pozornie wszystkie są do siebie podobne, jednak w rzeczywistości istnieją ogromne różnice pomiędzy różnymi rodzajami rowerów a nawet pomiędzy poszczególnymi modelami przynależącymi do tego samego roweru. Oczywiście, tak samo w przypadku rowerów, jak i w przypadku hulajnóg, najbardziej istotne różnice mają miejsce nie w obszarze walorów estetycznych, lecz w zakresie funkcjonalności. To właśnie od zastosowanych rozwiązań oraz dodatkowego osprzętu zależy, czy dany model hulajnogi będzie nadawał się na przykład do jazdy wyczynowej, czy raczej do zwykłej jazdy.

Wśród wielu modeli hulajnóg dostępnych na rynku znajdziemy również takie, które są wyposażone w silniki i/lub siodełka. W takim wypadku hulajnoga zamienia się w coś w rodzaju małego motoroweru. Inne modele z kolei posiadają różne dodatkowe rozwiązania(wzmocnienia, sposób budowy, materiał wykonania, kształt), co czyni z nich znakomity sprzęt do tricków, ewolucji, sztuczek oraz ogólnie rozumianej jazdy wyczynowej.

Hulajnogi rekreacyjne

Hulajnogi rekreacyjne to oczywiście najbardziej popularna kategoria hulajnóg. Są one przeznaczone po proste do zwykłej jazdy. Taka hulajnoga może służyć nam na przykład jako środek transportu do szkoły czy też pracy, lub też po prostu odpowiednik roweru, umożliwiający rekreacyjne przejażdżki po bliższej oraz nieco dalszej okolicy. Należy jednak mieć świadomość, że rekreacyjne modele hulajnóg nadają się wyłącznie, jak wskazuje sama nazwa, do spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Próby jazdy szybkiej lub wyczynowej mogą zakończyć się uszkodzeniem sprzętu lub, co gorsza, wypadkiem.

Wybierając hulajnogę rekreacyjną należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry, jak na przykład możliwość regulacji wysokości kierownicy, możliwość łatwego złożenia i rozłożenia przyrządu, a także maksymalną wagę jaką może udźwignąć dany model. Istotną rolę odgrywa również materiał wykonania kółek. Tanie hulajnogi rekreacyjne z plastikowymi kółkami bez możliwości wymiany łożysk najlepiej jest omijać szerokim łukiem.

Hulajnogi do jazdy wyczynowej

Hulajnogi przeznaczone do jazdy wyczynowej można określić jako swego rodzaju odpowiednik samochodów sportowych lub terenowych, w zależności od naszych preferencji. Jeżeli lubimy szybką jazdą połączoną z różnego rodzaju ewolucjami, nasza hulajnoga musi odznaczać się naprawdę wysoką jakością. Ważna jest nie tylko wytrzymałość sprzętu, lecz również jego kształt oraz waga. Co bardzo ważne, hulajnogi nie posiadają amortyzacji. Z tego powodu przed jazdą każdorazowo należy bardzo dokładnie sprawdzić stan spawów, połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami, i tak dalej.

Wielu ekspertów uważa, że najbardziej funkcjonalne są hulajnogi wyczynowe posiadające jednoczęściowe elementy, jak na przykład kierownica. Rdzeń koła powinien być wykonany z wysokiej jakości metalu. Bardzo ważna jest również jakość sterów: z jednej strony muszą być one naprawdę bardzo odporne, z drugiej zaś pozwalać na całkowicie swobodne kierowanie hulajnogą.

Hulajnogi do zastosowań transportowych i/lub turystycznych

Kolejna kategoria to hulajnogi transportowe lub turystyczne. W tym wypadku sprzęt musi wykazywać wysoką wytrzymałość przy jeździe na dłuższych dystansach (w żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że możemy korzystać z takiej hulajnogi tak, jak z hulajnogi wyczynowej). Hulajnoga turystyczna/transportowa powinna być odpowiednio duża, komfortowa w prowadzeniu oraz posiadać koła o średnicy co najmniej 120 milimetrów. Istotną rolę odgrywa również oczywiście możliwość składania a także regulacji kierownicy. W przypadku hulajnóg turystycznych najlepiej jest wybierać modele z kółkami wykonanymi z kauczuku lub gumy- dzięki temu jazda jest bardziej komfortowa a sama hulajnoga znacznie lepiej trzyma się powierzchni.

Jeśli ktoś planuje na hulajnodze pokonywać większe dystanse, powinien zwrócić uwagę na modele transportowe. Są one wyraźnie większe i bardziej komfortowe od innych odpowiedników, zaś koła mogą mieć średnicę ponad 120 milimetrów. Nie zapominajmy również o systemie składania oraz regulacji kierownicy. Kółka powinny być zrobione z gumy lub kauczuku – poprawia to komfort jazdy oraz przyczepność.