15 czerwca 2018 Udostępnij

Hulajnoga elektryczna czy klasyczna dla dziecka?

W ostatnich latach powróciła moda na hulajnogi, które są uwielbiane przez dzieci. Rodzice chętnie je kupują, gdyż są tańsze od rowerów, a jednocześnie zapewniają dzieciom odpowiednią dawkę ruchu. Ich wybór jest dziś jednak tak duży, że trudno jest podjąć decyzję.

Przede wszystkim, musimy się zastanowić, czy chcemy kupić hulajnogę elektryczną czy klasyczną. Ta druga jest najlepszym rozwiązanie, gdy zależy nam na tym, aby dziecko było aktywne podczas jej używania. Ich podesty są połączone z kierownicą i należy odpychać się jedną nogą, aby hulajnoga się poruszała. Bez problemu znajdziemy klasyczne hulajnogi przeznaczone już dla dzieci od 18 miesiąca życia. Jeśli natomiast chodzi o te elektryczne, które osiągają prędkość nawet 30 km/h, mogą z nich korzystać starsze dzieci od 8 lat.

Hulajnoga klasyczna

Co należy sprawdzić przed zakupem hulajnogi? Przede wszystkim, musi ona być dopasowana do wieku i wagi dziecka, oraz do jego umiejętności ruchowych. Niektóre dzieci, już przez 2 rokiem życia doskonale radzą sobie z małymi hulajnogami, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu na to by dobrze utrzymywać równowagę.

Upewnijmy się także, że jakość wykonania hulajnogi i jej parametry są dobre. Chodzi tutaj chociażby o jej konstrukcję, rodzaj hamulców, ilość oraz jakość kół, wykończenia poszczególnych części, takich jak kierownica czy podest, ale także to czy sprzęt posiada wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty.

Hulajnogi dla najmłodszych

hulajnoga trzykołowa dla dziecka

Jeśli chcemy kupić hulajnogę dla malucha, dobrym wyborem będzie ta trójkołowa, która zapewnia większą stabilność. Dostępne są zarówno wersje z dwoma kółkami z przodu, jak i z tyłu. Co ciekawe, w sklepach znajdziemy też hulajnogi z siedziskami, czyli tzw. hulajnogi-jeździki. Lepiej także postawić na sprzęty plastikowe.

Hulajnogi dla średniaków

Dzieci, które już dobrze utrzymują równowagę, bez większych problemów poradzą sobie z hulajnogami dwukołowymi. Warto stawiać na modele z regulowaną kierownicą, które będą rosły razem z dzieckiem. Najlepiej, jeśli hulajnoga będzie wykonana z aluminium i będzie miała dobrej jakości pompowane koła.

Hulajnogi elektryczne

Hulajnogi elektryczne przeznaczone są dla starszaków oraz nastolatków. W ich przypadku, również należy zwracać szczególną uwagę na jakość konstrukcji, kółka oraz hamulce. Tego typu sprzęt, po naładowaniu, zwykle działa jakieś 40-50 minut. Większość hulajnóg elektrycznych jest także składana.

Musimy być przygotowani na to, że hulajnogi elektryczne są droższe i kosztują od 300 do 1400 złotych. Dla młodszych dzieci, od 8. roku życia, wybierajmy modele lżejsze, o obciążeniu do 50 kg, które rozwijają mniejsze prędkości. Starsze dzieci możemy zaopatrzyć w hulajnogi ze stalową konstrukcją oraz pompowanymi kołami, które mają większą moc. Dla nastolatków natomiast, przeznaczone są modele ważące około 20 kg, których obciążenie wynosi do 100 kg i mogą się rozpędzać do ponad 20 km/h.