1 czerwca 2018 Udostępnij

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Jeszcze do niedawna basen w ogrodzie kojarzył się z czymś wyjątkowo luksusowym. Teraz jednak, basen wolnostojące są powszechnie dostępne, przez co coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Na co jednak zwracać uwagę wybierając basen ogrodowy?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli basenów. Możemy zatem kupić te stelażowe, jak i rozporowe czy drewniane. Mają one najróżniejsze kształty, pojemność oraz głębokość, dlatego każdy może znaleźć taki basen, które będzie spełniał jego potrzeby.

Instalując taki basen w ogrodzie, możemy się w nim swobodnie relaksować w gorące dni i zapewnić sobie większą aktywność fizyczną. Oczywiście, najpierw musimy zainwestować w jego zakup czy napełnienie wodą, ale jeśli zliczymy koszty wyjazdów na kąpieliska, taki zakup może nam się szybko zwrócić.

Który basen ogrodowy będzie najlepszym wyborem?

Istnieją dwa rodzaje basenów ogrodowych. Są to:

  • baseny stacjonarne – czyli baseny wbudowane w ogród, których stworzenie jest związane z dużym wydatkiem. Musimy też pamiętać o dość sporych kosztach stałych, związanych z jego utrzymaniem;
  • baseny przenośne – bardzo szeroka kategoria, obejmująca między innymi dmuchane baseny dla dzieci, baseny rozporowe czy stelażowe. Bardzo funkcjonalne i coraz popularniejsze.

basen ogrodowy dmuchany

Jaki basen ogrodowy przenośny wybrać?

Baseny wolnostojące w ogrodzie mają tą zaletę, iż możemy je umieścić w niemalże każdym miejscu, a do tego ich przenoszenie czy nawet złożenie, nie stanowi jakiegokolwiek problemu. Obecnie, w sklepach znajdziemy wiele modeli tego typu basenów, wśród których najczęściej wybierane są:

  • baseny ogrodowe dmuchane – są to modele zazwyczaj przeznaczone dla dzieci. Mają one z reguły małe rozmiary i są stosunkowo tanie. Bez problemu rozstawimy je i złożymy w przeciągu kilku minut;
  • baseny ogrodowe rozporowe – koszt zakupu tego typu basenów to od kilkuset  złotych. Są one znacznie bardziej wytrzymałe od basenów dmuchanych, a także mają większe rozmiary, dzięki czemu zmieści się w nich od kilku do kilkunastu osób. Są one przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W tego typu basenach, wykorzystywane jest naturalne ciśnienie hydrostatyczne wody. Napierając na ścianki basenu, woda usztywnia je i pozwala na utrzymanie odpowiedniego kształtu basenu.
  • baseny ogrodowe stelażowe – są to najdroższe modele basenów ogrodowych, które również cechują się największą wytrzymałością. Ścianki tego typu basenów są wzmacniane metalowymi stelażami. Do wyboru mamy baseny stelażowe w bardzo różnych kształtach oraz o wielu rozmiarach.

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy wybrać basen ogrodowy stelażowy czy rozporowy, pod uwagę powinniśmy wziąć cenę oraz to jakie mamy potrzeby. Jeśli posiadamy mały ogród i nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniędzy, basen rozporowy będzie wystarczający. W przypadku dużych ogrodów, gdy chcemy by w basenie zmieściło się więcej osób, lepiej stawiać na baseny stelażowe.